Vysoká (754 m.n.m)

Autor: Martin Karlík | 7.12.2011 o 20:00 | Karma článku: 9,64 | Prečítané:  2664x

Kopec Vysoká v Malých Karpatoch je mojím obľúbeným turistickým a fotografickým cieľom. Tento vrch je po viacerých stránkach výnimočným: s pomedzi dlhých, tajuplných hrebeňov Malých Karpát vyniká svojou výškou a pyramídovým tvarom, ktorý ho robí fotogenickým vyhliadkovým vrchom. Vysoká je dobre prístúpná najmä zo strany Záhoria a obce Kuchyňa, z ktorej zdatnejší turisti zdolajú jej vrchol asi za jeden a pol hodiny. A hlavne: nielen mestá, ale aj príroda má svoje genius loci - Vysoká má neopakovateľné čaro, stačí ju párkrát navštíviť.

Už neviem po koľký krát som sa raz vo februárovom čase rozhodol, že navštívim svoj obľúbený kopec. Nasadol som na autobus v bratislavskej Hlavnej stanici, do obce Kuchyňa som sa dostal zhruba za hodinku. Autom to trvá o niečo kratšie.

Z obce Kuchyňa stúpam po nenáročnom svahu po modrej značke. Cesta vedie cez ovocný sad a poľnohospodárske družstvo, táto časť trasy je v každom ročnom období iná. Cez jar a leto žiari zeleňou, bučí tu dobytok a zvedavo pozerá na každého, kto zavíta do týchto končín. Cez jeseň stromy hrajú všetkými farbami a v zime sa krajina zahalí do bieleho plášťa.

Teraz vo februári je to akési iné medziročné obdobie. Nie je to zima, ani jar. Stromy sú bez lístia, tráva je krátka a takmer bez farby. Ovocný sad, plný fotogenických stromov je ako pre mňa vďačným fotografickým darčekom.

blog.01.jpg

blog.02.jpg

Na ceste stretávam čriedu muflónov.

blog.03.jpg

blog.04.jpg

Opúšťam zaujímavú planinu a pomaly sa dostávam ku bývalej poľovníckej chate Vývrat. Odtiaľ vedie cesta nenáročným traverzom cez typický tajomný les, akých je v Malých Karpatoch plno.

blog.05.jpg

Tesne pod vrcholom Vysokej je malá rovinka so značkou chránenej krajinnej oblasti. Je tu veľa zaujímavých stromov. Kým v nížine je o takmto čase sucho, tu sa ešte kde tu drží sneh a konce konárov a trsov bylín sú skrášlené námrazou.

blog.06.jpg

blog.07.jpg

blog.08.jpg

blog.10.jpg

Hore je to v akoby v inom svete. Z vrcholu sa otvára pekný výhľad na Záhorie.

blog.09.jpg

blog.11.jpg

blog.12.jpg

blog.13.jpg

Náhle sa mení počasie, vyzerá to, že ma stihne sneženie. Snežné mračná pekne kontrastujú s jemným popraškom na vrchole Vysokej.

blog.14.jpg

Pomaly sa zberám naspäť. Kým dole je pomerne teplo, tu sa drží priam vysokohorská zima. Skrehnuté prsty od fotografovania schovávam do vrecka a pomaly klesám do dediny. Vraciam sa cez mladý, hustý les.

blog.15.jpg

Vychutnávam si posledné pohľady na planinu nad ovocným sadom pri Kuchyni a fotím samotársky strom, so zaujímavými mrakmi v pozadí.

blog.16.jpg

Sneženie ma predsa neminulo. Cez vločky vidím kostol a domy Kuchyne, z ktorej ma autobus privezie naspäť domov.

blog.17.jpg

Je mi ľúto, že mi nevychádza chodiť von častejšie. Ale som nadšený, čím ma Vysoká znova potešila. Či je zima, leto, hmla, kopec Vysoká Vám vždycky ponúkne niečo zo svojej krásy.

Pre tých, čo majú k dispozícii auto, odporúčam pokračovať po cestnej komunikácii 501 ďalej za Kuchyňu, po niekoľkých minútach uvidíte odbočku na Vývrat, o ktorej informuje drevený ukazovateľ. Pri bývalej horárni Vývrat sa dá bezproblémovo zaparkovať a cestu si ušetríte celkovo asi o hodinu. Keď sa chcete prejsť a neminúť planinu nad ovocným sadom, začínajte v obci Kuchyňa.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?